Wszystko o dekantowaniu wina

with Brak komentarzy
Dekatnacja wina
Dekantacja to jeden z tych elementów obsługi wina, który pozostaje tajemniczy i onieśmielający dla wielu osób. Warto więc wiedzieć co się kryje pod pojęciem dekantacji wina, po co się to robi i w jaki sposób.

Co to jest dekantacja wina?

Dekantacja to nic innego, jak oddzielenie wina od osadu. Osad to naturalny produkt który gromadzi się w winach w miarę ich starzenia. Dlatego osad w szczególności posiadają wina starsze, ale i w młodych niefiltrowanych winach również może pojawić się osad i takie wina należy dekantować. Pamiętajcie, że to nie to samo pojęcie co napowietrzanie wina które oznacza tylko przelanie wina do karafki, bez szczególnego rytuału.

Jak dekantować wino?

Przed rozpoczęciem dekantacji wino należy odstawić na jakiś czas, aby osad który się w nim znajduje mógł opaść na dno butelki. Gdy już osad opadnie na dno butelki, wino przelewamy do dekantera. Robimy to bardzo powoli przechylając butelkę na tyle ostrożnie, aby nie wzburzyć zalegającego osadu. Dokonuje się tego nad płomieniem świecy, który nie spełnia roli romantycznego dodatku, lecz pozwala oświetlać tę część szyjki butelki przez którą przelewa się wino (sprawdzi się też latarka np. w telefonie). Jeżeli osad wraz z winem zacznie się przelewać przez szyjkę zauważymy to dzięki wspomnianemu oświetleniu. Po przelaniu niemal całej zawartości, na samym końcu zostają już tylko resztki osadu które zostawiamy w butelce, takim sposobem mamy zdekantowane wino.

Po co dekantować wino?

Wino dekantuje się przede wszystkim po to, by oddzielić je od osadu gdyż osad nie nadaje się do spożycia. Przy okazji przelewania wina do dekantera napowietrzamy je. Niektóre wina po otwarciu nie „wdzięczą” się do nas, dlatego  napowietrzając je pozwalamy by mogły się one otworzyć i pokazać co kryją w sobie, oraz złagodzić ostre taniny.

Czy białe wina się dekantuje?

Większość ludzi prawdopodobnie nie myśli o dekatnacji białego wina. Jednak istnieje wiele białych win wyższej klasy, które mogą się starzeć i należy je napowietrzać. Ponieważ czasem takie wina zaraz po nalaniu do kieliszka mogą smakować nieco “niezręcznie” lub skąpo, a dekantacja pomoże je otworzyć. Z drugiej zaś strony warto wiedzieć, że większość młodych białych win nie potrzebuje dekantacji.
A co z dekantacją szampana lub win musujących?
Wyobrażam sobie, że część z Was nigdy nie zastanawiała  się nad dekatacją szampana lub win musujących. Dekantowanie szampana staje się coraz bardziej modną czynnością, dekantuje się zwłaszcza starsze szampany w stylu vintage, które mają bardziej wyewoluowane, złożone aromaty i smak niż młode musy. W miarę starzenia się szampanów i win musujących bąbelki staja się łagodniejsze dla podniebienia i mniej dominujące. Dodatkowo niektórzy uważają, że bąbelki w niektórych młodych szampanach są zbyt agresywne a dekantacja zmiękcza ich intensywność. Oczywiście jak zawsze to kwestia gustu i upodobań, jednak gdybyście chcieli dekantować musy to znany producent kieliszków do wina -Riedel ma nawet w swojej ofercie dekanter do szampana.

Kiedy wino dekantować a kiedy napowietrzać?

Napowietrzenie w porównaniu do dekantacji to przelanie wina z butelki do karafki w dowolny sposób, choćby przechylając pionowo butelkę i przelewając dużym strumieniem, trunek spływa po ściankach karafki napowietrzając się. Wiadomo, że wino w otwartej butelce przeznaczone np. do posiłku musiałoby oddychać dłuższą chwilę (jak długo, to zależy od wina jakie kupiliśmy), podczas gdy przelanie do karafki gwarantuje szybsze napowietrzenie i co za tym idzie szybszą konsumpcję. Dekantujemy tylko te wina które posiadają osad, a inne wina napowietrzamy by mogły się otworzyć przed nami. I wcale nie musi być ono drogie, nawet całkiem zwyczajne wino zyskuje niesłychanie na walorach smakowych, jeśli przed podaniem zostanie napowietrzone i da mu się trochę czas by pokazało co kryje w sobie.

 

Nikogo, kto zna sens dekantacji lub napowietrzania wina nie trzeba do niego przekonywać.W końcu oprócz dekantacji w celu usunięcia osadów, tak naprawdę chodzi o osobiste preferencje. Zamiast traktować to zbyt poważnie, myślę, że fajnie jest eksperymentować z różnego rodzaju winami, aby zobaczyć, co się dzieje – jedne polubisz bardziej, a inne mniej. Dla mnie, zwolenniczki  dekantacji i napowietrzania wina jest coś wyjątkowego w nalewaniu wina do karafki. To niewątpliwie przyjemny rytuał porównywalny z otwieraniem wina za pomocą klasycznego korkociągu.

 

Zostaw Komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.