“Our blood is wine”, film o tradycji winiarskiej Gruzji

with Brak komentarzy
“Our blood is wine” z polskim tytułem “Wino we krwi” jest fascynującym spojrzeniem na tradycję winiarską w Gruzji. Jak przetrwała ona traumatyczną erę sowiecką, by dziś być powszechnie uznawaną za ikonę naturalnego wina. Dlatego ten dokument powstał z szacunku do gruzińskiej tradycji produkującej wina z kwewri. To właśnie ich wina pozwalają naturze opowiedzieć swoją historię w większym stopniu niż inne, a film pozwala opowiedzieć historię Gruzji w bardzo naturalny sposób.
Singagi, miasto w regionie winiarskim Kachetia
Gruzja jest wyjątkowa i przyznaję, że kiedy dowiedziałam się o filmie “Our Blood is Wine” zaczęłam zastanawiać się czy będzie to kolejny film głównie o metodzie produkcji wina. Gdyż często w filmach o winie można zobaczyć taki scenariusz, plus słoneczne sceny winnic, zmiany pór roku i pick-upów z wiernymi psami. Jeśli obejrzeliście kilka winnych filmów dokumentalnych, to wiecie co mam na myśli. Te sceny są urocze i piękne, miło się je ogląda ale brakuje w nich takiej zwyczajnej prostoty, szczerości – a taka jaka jest właśnie w Gruzji.
Gruzja jest unikalana, więc film Our Blood is Wine też jest w takim klimacie, pokazuje ciężką pracę i poświęcenie rzemieślniczych winiarzy w Gruzji  a zamiast słonecznych scen winnic z pięknymi rzędami winorośli, ukazuje prawdziwą Gruzję, trochę zniszczoną i niespieszną. W trakcie filmu podróżujemy z filmowcem Emily Railsback, która do nakręcenia całego filmu dyskretnie używa iPhone’a 6, przenosząc głosy przodków i współczesnych Gruzinów bezpośrednio do widza. Towarzyszy jej ciekawski sommelier z Chicago- Jeremy Quinn, który zadał sobie pytanie gdzie powstało pierwsze wino i odpowiedź doprowadziła go do Gruzji. Ale nie on jest gwiazdą tego filmu. Ekran oddaje Gruzinom to oni są w centrum zainteresowania, którzy wytwarzają wina tradycyjną metodą zachowując miejscowe odmiany winogron a przy tym sami robią fantastyczne gliniane amfory zwane- kwewri.
Gruzin i jego wino
Kraj ten wielokrotnie doświadczyła inwazji, okupacji i obcych rządów. Zajmowano prywatne winnice, by produkcja przemysłowa wina zaspokoiła podniebienia imperium sowieckiego. A mimo to ludzie, ich kultura, religia, unikalny język i alfabet przetrwały. Gruzini są ocalałymi i to samo dotyczy ich win. A tradycyjne praktyki winiarskie przetrwały dzięki produkcji domowej, przekazując młodym winiarzom przez starsze pokolenia – z szacunku do historii i przede wszystkim do natury. Do dziś większość gruzińskich rodzin wytwarza wino do własnej konsumpcji, niektóre z nich są naprawdę bardzo dobre. Będąc w Gruzji częstowano nas domowym winem i uwierzcie mi, niczego im nie brakuje.
Momentami film bywa poruszający, właśnie dzięki swojej szczerości i prostocie, głównie widzimy ludzi w trakcie pracy skromnie żyjących ale  bardzo szczęśliwych i z pasją w oku do wina. Warto również w trakcie oglądania zwróćcie uwagę na piękną georgiańską muzykę, która tworzy ścieżkę dźwiękową filmu, zawsze mam gęsią skórkę jak ją słyszę.
byAnja.pl
Cytat z filmu
Warto wiedzieć że krajowy przemysł win gruzińskich z konieczności skoncentrowany jest na eksporcie win w stylu międzynarodowym z rodzimych odmian winorośli. Na szczęście istnieje niewielki przemysł rzemieślniczy, który zaspokoi rosnące globalne zapotrzebowanie na naturalne wina wytwarzane w kwewri ( to tradycyjne ręcznie robione gliniane naczynia, które są zakopane w ziemi i wykorzystywane w produkcji wina).Jeśli chcesz się dowiedzieć jak wygląda gruzińska metoda produkcji wina w kwewri kliknij tu. Może nie wiecie ale jest to metoda, która jest wykorzystywana również w Polsce do produkcji wina. To w winnicy Płochockich powstają pierwsze wina z kwewri, przywiezionej prosto z Gruzji

 

Our Blood is Wine, to film w którym odkryjesz to czego nie wiesz jeszcze o Gruzji, jej  trudnej historii o kulturze, polityce i oczywiście naturalnym winie. Poznajcie korzenie wina i fascynujący ich świat. Niewątpliwie jest to jeden z najlepszych filmów dokumentalnych o winie jakie oglądałam w ostatnich latach.
Film oglądałam na festiwalu  Films For Food, jest  również dostępny jako wideo na żądanie za pośrednictwem iTunes, Amazon i Google Play.

 

Oryginalny tytuł: Our blood is wine
Reżyseria: Emily Railsback
Autor muzyki: Gabriel Dib
Producent: Bruce Sheridan
W rolach głównych: Jeremy Quinn, Ramaz Nikoladze, Luarsab Togonidze, Giorgi Natenadze, Mariam Iosebidze

Zostaw Komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.