Co powiesz na wino bezalkoholowe?

with Brak komentarzy
wino bezalkoholowe
Obecnie wino bezalkoholowe może być dla wielu z was zagadką. Coraz więcej osób decyduje się pić ten rodzaj wina, dlatego też ich rynek szybko się rozwija i ulepsza. Przyczyn zainteresowania winem bezalkoholowym jest wiele najczęstszym powodem jest prowadzenie zdrowego stylu życia, ciąża a później karmienie piersią lub względy religijne. I choć tradycjonaliści potępiają je jako niepotrzebną obrzydliwość, to inni zaś postrzegają jako ekscytującą część przyszłości wina. To kategoria która cieszy się coraz większym zainteresowania producentów, detalistów i osób pijących wino. Więc warto się dowiedzieć jak powstają takie wina i czy alkohol w winie jest istotną jego częścią.

 

Jak powstaje wino bezalkoholowe?

Wino bezalkoholowe jest produkowane dokładnie w taki sam sposób jak wino zawierające alkohol. Z jedną różnicą, na końcowym etapie wino zostaje poddane specjalnemu procesowi dealkoholizacji, czyli mówiąc wprost usunięciu alkoholu. Wino bezalkoholowe często wbrew nazwie nie jest całkowicie pozbawione procentów. Aby wino uznane zostało za bezalkoholowe, nie może zawierać więcej niż 0,5% alkoholu etylowego. Istnieje kilka rodzajów dealkoholizacji wina, niestety każdy z nich ingeruje w pewnym stopniu w strukturę wina i jego smak. Wina bezalkoholowe powstają najczęściej w procesie destylacji próżniowej lub odwróconej osmozy. Zaletą destylacji pod próżnią jest to, że unikamy bardzo szkodliwego dla wina podgrzewania. Mimo tego w procesie destylacji próżniowej wino poza alkoholem traci również część związków aromatycznych oraz wody. W dużym skrócie jest to bardzo precyzyjna filtracja, dzięki której cząsteczki alkoholu zostają oddzielone od wina. Również w tym procesie wino traci część wody i konieczne jest jego ponowne rozcieńczenie. Stosując tą metodę w winie pozostaje jednak więcej aromatów w porównaniu do pierwszej metody. Dlatego producenci najczęściej do produkcji wina bezalkoholowego stosują metodę dealkoholizacji poprzez proces odwróconej osmozy.

Czy to jest jeszcze wino?

Otóż nie. Wino jest produktem procesu fermentacji soku winogronowego i jednym z jego podstawowych składników jest alkohol. Pozbawiając wina alkoholu tak naprawdę tworzymy nowy produkt. To rynek nazwał ten produkt z potrzeby marketingowej ukierunkowanej np. na kobiety w ciąży, kierowców czy abstynentów.

 

Sens picia wina bezalkoholowego

Tak naprawdę ciężko jednoznacznie stwierdzić sens picia wina bezalkoholowego, w mojej opinii jest tyle samo plusów co minusów. I Jak zawsze w  kwestii spornej znajdą się przeciwnicy takich win jak i fanatycy. Ale czy mamy prawo kwestionować lub opiniować co kto lubi? Prawdziwi winopijcy wyśmiewają się z tych win i z jednej strony trudno im się dziwić. Bowiem w kieliszku szukają czegoś innego, pewnie pomyślicie że chodzi o alkohol. I macie sporo racji, gdyż alkohol nadaje winom ciała i głównie dzięki niemu czujemy w winie więcej aromatów oraz doznań smakowych w porównaniu do win bezalkoholowych. To właśnie tego szukają miłośnicy wina, pięknego dojrzałego bukietu, esencjonalnych doznań, które sprawiają ze każdy kieliszek smakuje bardziej. Czy w takim razie w winie bezalkoholowym tego nie znajdziemy? Spokojnie, znajdziemy ale nie będzie ono tak aromatyczne i wyszukane jakbyśmy tego chcieli. I niezależnie jaką mamy opinię na temat win bezalkoholowych, coraz więcej etykiet będzie się pojawiać na rynku. Gdyż narodził się nowy trend w świecie winiarski.
Czy jest sens picia wina bezalkoholowego? Na to chyba każdy z nas musi sobie indywidualnie odpowiedzieć. Ja na szczęście nie jestem zmuszona do picia win bezalkoholowych, ale gdyby tak było to pewnie sięgnęłabym po taka butelkę by zaspokoić pragnienie umysłu, gdyż najlepszym sposobem na pozbycie się pokusy to właśnie jej ulec.

Zostaw Komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.